444 8 078      info@caliskanofis.com  
treng
Üye Olun       Üye Girişi

Blog

Son Yazılan Yorumlar
METİN SÖNMEZ
Başarılı ve bilgi verici bir yazı olmuş , takipteyim sizi
Ofis Dekorasyonu Nasıl Olmalı?
Ekleyen : Admin
Kategori : Ofiste Sağlık
Tarih : 18 Aralık , 2017

Çalışma ortamının iyi bir şekilde dekore edilmesi çalışanların performanslarını arttırmada çok önemli bir rol oynar. Çalışanların üretkenliği üzerinde olumlu etki yapan her şey onların sağlık ve zindelikleri üzerinde de olumlu etkiye sahip olmaktadır. Günümüzde çoğu ofis düzenlemesi; tek düze mobilyalar, ışıklar ve nötr renklerin bulunduğu, hiyerarşinin hüküm sürdüğü bir kültürü yansıtmaktadır. Bu gibi ofislerin ilham vermesi ve bireylerden ilham beklemek ne yazık ki olanaksızdır. Ofis odaları boğucu olmamalıdır. İyi dizayn edilmiş bir ofis, yaratıcılığı ve üretkenliği arttırıcı bir şekilde ve ferahlıkta olmalıdır. Sizler için verimli ve ferah bir çalışma ortamı yaratmanın püf noktalarına değindik:

SICAKLIK

Çalışma alanlarındaki ideal sıcaklık 21.6 santigrat derece olmalıdır. Bu sıcaklıktaki her 1 derecelik artış ya da azalış çalışanların performansında düşüşe sebep olur. Ayrıca sıcaklıkla birlikte hava akımı da kontrol altında tutulmalı, kirli ve boğuk havanın temiz hava ile sürekli sirkülasyonu sağlanmalıdır. Günışığı ve hava akımından en iyi şekilde faydalanabilmek ve ısı kontrolünü maksimum düzeyde sağlayabilmek için hareketli pencereler ya da hareketli panjurlar kullanışlı olacaktır.

GÜNIŞIĞI

Doğaya ve gün ışığına duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Dolayısıyla çalışma ortamına günışığının girmesi, pencerelerin olması, çalışanların doğayla aktif ya da pasif şekilde irtibat haline olması, ortamın duyusal değişiklere imkân tanıması, çalışanların zindeliğini olumlu yönde etkilerken aynı zamanda verimin de artmasına sebep olacaktır.Çalışma ortamındaki zemin döşemesi ve duvar renk seçimi günışığını en iyi yansıtacak şekilde seçilmelidir. Örneğin, küçük alanlarda açık tonlar mekânı daha ferah ve geniş gösterirken kapalı tonlar ışığı emmesi ve yeterli yansıtmaması sebebiyle daha kasvetli ve boğuk bir atmosferin oluşumuna neden olabilmektedir.

Görsel mahremiyetin gerekli olmadığı fakat alanın hücrelenmesi gereken durumlarda cam bölme/panel sistemi kullanımı ofisinizi daraltmadan bölmenin en kolay yoludur. Üstelik bu yöntem günışığını engellemeyeceğinden, iç bölgelere kadar ulaşabilen günışığı ofisiniz ve çalışanlar üzerindeki görevini rahatça yerine getirecektir.

Çalışanlarınız ve kendiniz için dış alanda kullanılabilecek yerler oluşturun. En iyi şekilde hazırlanmış bir ofiste dahi günün 8-10 saatini geçiren birey için hava değişimi daima iyi gelecektir. Gün içerisinde mutlaka 1 dakikalığına dahi olsa molalarınızda dışarı çıkın ve temiz havayı soluyarak bedeninizi ve zihninizi rahatlatın.

 
DOĞAL MALZEME KULLANIMI

Çalışma ortamı bireyin duyularını yeterince uyarıcı niteliğinde olmadığında çalışanlar çabuk sıkılır, bıkkınlık, kasvet gibi duygulara kapılarak yaratıcılıklarını da kaybederler. Duyusal uyarının ve değişkenliğin olmadığı bir iş ortamından verim alınması beklenmemeli, ahşap, bitkiler ve çeşitli malzemeler kullanarak belirli bir alana doku kazandırılmaya çalışılmalıdır.

RENK

Ofisinizin rengini seçmek belki de yeni ya da yenilenen ofisin en zorlu işi olabilir. Renklerin kullanımı; yapının konumu, günışığı alış açısı ve boyu, seçilen mobilya, firmanın sektörü, firma logosu, çalışacak bireylerin yaşları, firmanın hedef müşteri kitlesi gibi birçok konuya göre değerlendirilmeli ve tüm bilgiler analiz edilerek en doğru renk tercih edilmelidir. Günümüzde tarafsız renkler kullanılan ofisler için canlı tonlarla mekâna yaşam katılmaktadır. Örneğin koyu-açık grilerle hazırlanmış bir ofis duvarı için basit bir sarı tablo ya da kırmızı bir duvar süslemesi ofisinize canlılık verecek ve bireyi sıkmayan bir çalışma ortamı yaratılmasına olanak sağlayacaktır.

 

GÜRÜLTÜ

Tasarımcılar iş yerinde konuşma mahremiyetinin müdahaleci olmayan bir biçimde sağlanabilmesi için üç stratejiden bahsediyorlar. Bu stratejilerden ilki emme yöntemi (akustik tavan, kumaşlar ve halıyla), ikincisi engelleme (mobilya sistemleri, paneller, duvarlar, bölmeler ve ekranlar aracılığıyla) ve kaplama (sesi maskeleme). Arzu edilen sonucu elde etmek için bu üç stratejinin birlikte kullanılması gerekmektedir.

Gürültülü ortamlar için çalışanlara kulaklık temin edilmeli, çalışanların rahatça görüşmeler yapabilecekleri odalar tasarlanması gerekmektedir. Bunun bir yolu da aynı işi yapan bireylerin kalabalık ortamlarda birbirlerine yakın konumlandırılmasıdır. Beraber çalışmaya ihtiyaç duyan bireylerin birbirlerine yakın olması, uzak kaldıklarında oluşacak gürültüyü ve anlaşmazlığı yarıya indirecektir.

Çalışanlar için sanal iletişim yolları oluşturulması, açık çalışma alanıyla kapalı çalışma alanlarının birbirinden ayrılması, çalışanların diğer çalışanlarla birlikte bir araya gelebilecekleri kapalı alanların oluşturulması gürültüyü büyük ölçüde izole ederek, daha sakin ve işe odaklı çalışma ortamları yaratılmasını sağlayacaktır.

 

KALABALIK HİSSİ

Kalabalık mekan algısı ve bireyin çalışma anında göz açısında çok fazla insan ve aksesuar olması dikkatini dağıtacaktır. Bunun önüne geçilebilmek için doğru konumlandırılmış bir yerleşim planı gereklidir. Bunun için masaların konumunu ya da bireysel çalışma alanlarının görüş alanını otururken en az sayıda insanı ve onların bireysel çalışma alanlarını görecek şekilde ayarlamak gerekmektedir.

Kalabalıklık hissini azaltmak için bireysel çalışma alanlarını dışarıyı görecek şekilde mümkünse pencere kenarlarına konumlandırmak çalışanın dikkatinin daha az dağılmasına ve işine odaklanmasına yardımcı olmaktadır. Bunu hareketli alanları ofisin kenarlarına taşıyarak, odalar ve konferans salonları gibi sabit alanları da ofisin iç kısımlarında tutarak başarabilirsiniz.

 

ERGONOMİK MOBİLYA SEÇİMİ

Ayarlanabilir sandalyeler, pratik masa lambası, ihtiyaca yönelik doğru seçilmiş masalar, klavye ve mause için kullanılan aksesuarlar…
İhtiyaca yönelik gereksiz eşyalardan uzaklaştırılmış bir çalışma ortamı, pratik ve kullanışlı aparatlarla detaylandırıldığında fonksiyonel bir ortam oluşturacak ve çalışanlar kendilerine ait olan bu fonksiyonel alanlarda konsantrasyonlarını sağlayarak başarıya odaklı bir çalışma hayatına sahip olacaklar. Ofisteki her birey için ergonomi en önem verilmesi gereken konudur. Kullanılan sandalyeler, tasarlanan masalar, seçilen aparatlar mutlaka ‘kullanıcı dostu’ olmalıdır.

Çalışkan Ofis, bir ofis ortamında nelere ihtiyaç duyulacağını bilerek sizlere en doğru şekilde yardımcı olur. Yanlış ürün tercihlerine tonlarca para dökmek, hatalı yönlendirmelerle vakit kaybetmek yerine tecrübeli ekibimiz ihtiyaçlarınızı en doğru şekilde belirlesin, siz kahvenizi yudumlarken biz sizin hayallerinizi gerçekleştirelim. 

Yorumlar (0)

Ekli Yorum bulunamadı ..

Yorum Yazın
İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu